Käes on aasta pimedaim aeg ja küünlad aitavad kindlasti natuke lisavalgust tuua.Aga millist küünalt siis valida? Kõige enam on levinud kindlasti parafiiniküünlad, need on kõige soodsamad ja valik kõige suurem. Kahjuks tervisele nad head ei ole. Parafiinivaha on nafta rafineerimise jääkprodukt,mida kaubandusliku välimuse saavutamiseks veel pleegitatakse ja töödeldakse paljude kemikaalidega, sealhulgas kantserogeensete ainetega, näiteks benseen. Seetõttu võivad parafiiniküünlad põhjustada allergiaid, hingamisteedeprobleeme ja muid tervisekahjustusi. Kui küünlale on lisatud veel ka sünteetilised lõhna- ja värviained on võimalikud tervisekahjustused veelgi suuremad. Lisaks veel tekivad mürgised aurud kui küünal sisaldab metalseid osasid ( teeküünlad) Kui kodus põleb laual 1-2 küünalt, siis enamasti probleeme ei teki, hullem kui magamistoas on palju küünlaid, eriti klassikalised teeküünlad ja veel hullem kui need on ka lõhnaküünlad… Ma olen tegelikult tähele pannud, et just sügisel,talvel on inimestel palju hingamisteedehaigusi, nohud ,köhad,aga ka nahalööbed, silmad kipitavad,jooksevad vett jne. Enamasti pannakse see halva ilma, viiruste, küttesüsteemide süüks, aga põhjus võib olla just küünaldes. Igatahes kui nn küünlapōletamise tippajal sellised terviseprobleemid pidevalt tekivad ja kasutad palju parafiiniküünlaid ,siis tasuks mõelda ja proovida mõneks ajaks loobuda nendest küünaldest. Äkki kaovad ka need häirivad tervisemured? Tasub proovida… Tegelikult on ju võimalus valida tervisesõbralikumad küúnlad!
Mis siis on paremad küünlavalikud?
Näiteks rapsivahaküünlad, steariinvahaküünlad, sojavahaküünlad, mesilasvahaküünlad. Rapsivaha kohta ma eriti uurinud ei ole,aga tegemist taimse toormaterjaliga. Rapsi küll kasvatamisel töödeldakse erinevate kemikaalidega,aga palju see lòpuks küúnlavaha mõjutab, tasub uurida. Steariinvaha ehk palmivaha samuti taimne tooraine,aga siin on rohkem eetilised küsimused,seoses vihmametsade hävitamisega palmiõli ja vaha saamiseks.Sojavaha on ka üsna tuntud materjal ja küünlavalik päris suur. Sojavahaküünal on kindlasti hea valik,kus hind ja kvaliteet ka üsna paigas. Kes eelistavad lõhnaküünlaid,siis kindlasti soovitan jälgida, et kasutatud on eeterlikke õlisid, mitte sünteetilisi aroomõlisid. Ja kui küünlad põletatud on soovitav korraks ka aken lahti teha, eriti enne magamaminekut.
Kõige kallimad ja tervisele kõige paremad on mesilasvahaküúnlad.
Mesilasvaha omab kõrgsageduslikku energiat. Mesilasvahaküünal tekitab õhku negatiivseid ioone, mis puhastavad õhku- neutraliseerides toksiine, allergeene, tolmu…Hõrk meearoom ja sooja värviga mahe leek mõjub väga rahustavalt.
Sellel aastal otsustasin ise ka mesilasvahaküünlaid valmistada, sest poes nende valik on kahjuks üsna minimaalne. Tegelikult on sellise küünla valmistamine väga lihtne. Vaja läheb mesilasvaha, küünlatahti ja sobivat nõud, kuhu küünal valada. Mina tegin keraamilised “kausikesed” ise ja hiljem kui mesilasvaha põletatud,saab toidunõuna kasutada või loomulikult uus küünal valada. Aga sobivad madalad klaaspurgid, vanad tassid jne. Mesilasvaha jaoks hea võtta näiteks roostevaba kruus või väike kann ja tõsta kann koos vahaga vesivannile. Vesi kuumutada,aga mitte keema lasta. Kui vaha on sulanud valada natuke valitud küünlaaluse põhja ja kinnitada taht. Oota kuni tahkub ja vala kiht juurde, vahepeal kui vaha sulatusnõus tahkub ,sulata uuesti kuumas vees ja nii kiht kihilt täites ,kuni soovitud kõrgusega küünal valmis. Taht peab kogu valamise aja otse keskel ja püsti olema. Saab sõrmega hoida,sest mesilasvaha tahkub ruttu või nõu servadele mingi varras panna ,kuhu taht toetub. Kui sulatusnõusse jäi vaha alles, võib sinna jätta julgelt, toidukilega katta ja vajadusel uue küünla tegemiseks kasutada. Mesilasvaha müüvad mesinduspoed. Kui internetis otsingusse mesilasvaha panna, leiab hulga variante. Tahti näiteks saab hobipunkt.ee Soovitan proovida, saab toredad ja tervisesõbralikud küünlad oma koju ning positiivset energiat lisab kindlasti ka oma armastusega valminud käsitöó. Samuti on need ka toredad kingitused. Ilusaid ja ohutuid küünlarōōme!