Kodukohvikud on suvel väga populaarsed. Sellel suvel toimus esimest korda ka minu kodukohas kodukohvikutepäev. Ega ma pikalt ei mõelnud ja registreerisin end osalejaks. Kohvikute üritus on tore minumeelest kahel põhjusel, esiteks -eks enamus,kes kokata armastavad on vähemalt korra elus mõelnud ” kui tore oleks oma söögikohta pidada” See projekt annab võimaluse proovida,kuidas siis oleks oma söögikohta pidada? Teiseks- isegi koertega jalutades olen piilunud vargsi mõnda ilusasse aeda ja sooviks rohkem näha… Kodukohvikuks avanevadki paljud koduõued ja saab täitsa julgelt ringi vaadata. Meiegi kohviku külastajates paar inimest tunnistas,et on ammu tahtnud meie aeda näha ja just sellepärast tulid ! Muidugi saab paremini tuttavaks kodukandi inimestega ( juhul kui saad köögist väja…) Seega on kodukohvikute üritused õigustatult populaarsed ja mulle see meeldib!
Idee kuidas kohvik peaks välja nägema oli kohe olemas, keeruline oli mõelda menüüd. Esiteks ei teadnud palju võiks olla potensiaalseid kliente? Siis ei tea ju ka palju midagi ette teha… Otsustasin, et teen valmis 2x 2 kooki ja ülejäänuks varun materjali ning teen jooksvalt. Esialgu oli plaan,et kohvikut teeme tütrega kahekesi,mina teen süüa ja tema teenindab. Lisaks oli meil ka väike garaazikirbukas ja kreemimüük kavas. Ärevus oli suur,et kuidas läheb ja kas saame hakkama ja kas üldse keegi tuleb,peale tuttavate?
Lõpuks oli oodatud päev käes, katsime maja ees oma lauakesed ja jäime ootama…
Menüü:

See mis toimuma hakkas, ületas küll kõik ootused! Rahvast muudkui tuli ja tuli…tütrele tuli teenindama appi mu poeg ( kes eelnevalt mainis,et tema inimesi ei soovi teenindada), mees sai nõudepesija koha ja mina kokkasin köögis. Koogid ,mis valmis olid sai kiirelt taldrikule, hommikul olin küpsetanud plaaditäie tomatipirukaid ja õunapirukaid, neid siis küpsetasin paar plaaditäit ka juurde. Kõige rohkem telliti suverulle, neid rullisin vahetpidamata,kuni tooraine lõppes. Hummuse leibu samuti tuli hulgi teha…õnneks muid asju kõiki jagus. Lihtsam muidugi oleks olnud kui kõik valmis,et ei pea valmistama kui tellimus tuleb…aga jah,kuna esimest korda ei oska arvata palju võiks kliente tulla,siis ei julge ka palju valmis teha.
Ettekujutus hubasest kohvikupäevast ,et tuleb vaikselt inimesi,teenidad rahulikult,suhtled,ajad juttu…jah sellest oli asi küll kaugel. Kõige rohkem ongi kahju sellest,et ei saanud oma külastajatega suhelda. Kuulsin ainult oma laste kommentaare,et kiideti toitu!

Plaan oli ka ise mònda kohvikut kúlastada,aga ka seda ei jõudnud. Õnneks oli meil nädal hiljem teiste kohvikupidajatega väike koosistumine,kus saime üksteise hõrgutisi maitsta ka.
Järgmiseks aastaks küll kindel plaan,et organiseerin oma kohvikus endale kindlasti vaba aega vähemalt poolt tundi kuni tund ja kúlastan vähemalt ühte kohvikut !
Väga äge elamus oli igatahes ja kindlasti sooviks ka järgmistel aastatel osaleda. Sai hea kogemuse ja juba ka ideed kerivad peas,mis kõik peaks paremini tegema!
Tegelikult oli väga tore,et sellest sai kogu pere üritus ja kõik täitsid suure kirega oma ülesannet. Juba on mu mees ka järgmiseks aastaks oma ideid pakkunud. ( tema oli suurim pessimist kogu ürituse suhtes…) Ei pääsenud ka meie sõbrad ja vanemad…kes aga kööki sattus,sellele tööots kätte jagati. Suur tänu neile! Ja külastajad nii kodukandist kui naaberkúladest,olid nii sõbralikud ja toredad ! See on suur asi,et kui keegi midagi teeb,siis seda hinnatakse ja tullakse osa saama. Nii suur klientide arv oli meile-kohvikupidajatele kõigile suur ja meeldiv üllatus!
Olin väga rahul,et osalesin,sest see positiivne emotsioon ,mis kogu üritusest jäi tekitas hea tunde pikaks ajaks.
Küsimus-kulud ja tulud? Jäime ikka plussi. Kõige suurem kulu oli katusealuse ostmine, kuna ähvardas vihmast ilma. Samas nüüd järgnevateks aastateks olemas ja arvestades meie suvesid,läheb ikka vaja rohkemgi kui kohvikuürituseks. Ehk siis ostsime küll kohviku jaoks ,aga kasutame kindlasti rohkem. Toitude materjaliks kulus raha, mööbel ja nõud olid kõik olemas. Lastele maksin ” palgaks” väikese taskuraha ja tegin ka annetuse Vähifondile ” Kingitud elu”. Natuke jäi veel endale töörahaks ka. Seega igati õnnestunud ka rahaliselt. Võib küll rahule jääda !
Meie kohviku hitt-toode oli seekord suverullid, aga pildi panen hoopis oma lemmikust : Mustika-mandlikoogist.
Kui tekib võimalus ise proovida kodukohviku pidamist, siis kindlasti soovitan!