Kuna töötan kosmeetikuna ja samas teen ka ise kreeme, saan tihti küsimusi,et kas ikka käsitöökosmeetika on tōhus vōrreldes kallite profisarjadega? Mis on siis profisarjade eelised- kindlasti head vōimalused arendada ja testida tooteid spetsiaalsetes laborites. Samuti töötavad suurtel firmadel suured teadlaste ja keemikute meeskonnad, kes pidevalt töötavad välja uusi lahendusi,et kreemid tōhusamaks muuta. Tööstuslikult on vōimalik ka taimeōlide molekule väiksemaks teha, nii tungivad nad sügavamale nahakihtidesse. Samuti on kallitel kreemidel ilus pakend, kreemil ilus välimus ( lōhn,värv…) ja mōjukas reklaam…Tōsi ju,et kreemi kasutaja soovib ka head emotsiooni kui kreemipurgi avab ja kena värv ning hurmav lōhn seda kindlasti ka tekitavad…Samas vōivad need plussid ka teistpidi hoopis miinuseks osutuda…Näiteks ilusa värvi ja mōnusa lōhna annavad tihti hoopis sünteetilised ained. Uued tōhusad toimeained tihti ka “liiga uued”, et pikemaajalist mōju tegelikult ei teata. Näiteks sattusin mōni aeg tagasi ühe kalli sarja tutvustusüritusele, kus ühe näoseerumi koostises on kasutatud inimtüvirakke…mulle isiklikult tundus see vōōrastav mōte määrida oma nahale vōōraid rakke…Ka on profisarjades tihti mitmeid keemilisi emulgaatoreid ja säilitajaid,sest tähtis on hea ja pikalt püsiv struktuur. Kōik sünteetilised lisaained aga mōjutavad tervist, vōivad pōhjustada allergilisi reaktsioone ja hormonaalseid muutusi organismis.Profisarjade kosmeetika kallis hind sisaldab muidugi ka kallist pakendit ja reklaamikampaaniat.
Mis siis käsitöökosmeetika plussid? Enamik käsitöökosmeetikasarju kasutavad ikka puhtaid,looduslikke koostisaineid. Taimeōlid on küll erinevate imendumisvōimetega,kuid kuna neid kōrgetel temperatuuridel ei töödelda,siis säilitavad nad suurema osa kasulikke toimeaineid. Samuti on vōimalik ka looduslikele käsitöökreemidele lisada palju tōhusaid toimeaineid lisaks,mis nahka toidavad ja ka kreemi koostist parandavad,näiteks loodulikud emulgaatorid, säilitajad, taimne kollageen ,hüaluroonhape, Q10 vitamiin, c vitamiin,e vitamiin, taimne glütseriin jne. Lōhna, lisatoimeaineid ja säilivust annavad eeterlikud ōlid,mida vōib kreemidele lisada.Mis siis miinused? Kreemi säilivus kindlasti halvem avatud toodetel. Ka ei ole enamasti laboriuuringuid kreemide toime kohta. Enamik käsitöökosmeetika valmistajaid segab oma kreemid kokku tuginedes oma tarkustele ja eelistustele, samas kahju need tooted ka ei pōhjusta,sest igasugune looduslik taimeōli on nahale hea ( kui ei ole individuaalset allergiat).
Mida siis valida? Igaüks saab oma valiku ikka ise teha ,vastavalt oma soovidele ja ootustele.
Mina kasutan nn kombineeritud varianti- igapäevaseks nahahoolduseks kasutan omavalmistatud käsitöökosmeetikat ( näokreemid, kehakreem,kätekreem,puhastusvahendid, šampoon, palsam,seep) ja 1-2 korda kuus turgutan nahka profikosmeetikaga ( looduslik profisari Börlind), teemantlihvimine vōi microneedling, näomassaaz, seerumid, maskid…Mida küpsem nahk, seda kindlamalt vajab see lisaturgutust. Hea valik on kindalsti massaaz,mis ergutab ainevahetust ja vereringet ning trimmib lihaseid. Soovitan ka pingutavaid maske,kupumassaazi, microneedlingut, koorivaid protseduure jms. Samas ei tasu ka liiale minna, sest nahk ,nagu iga teine organ peaks ikka ise oma ” eluga” toime tulema. Seetōttu ka looduskosmeetika sobivam kui suur hulk lisatoimeaineid täis nahahooldustoode ( nahk muutub laisaks ja ootab ainult välist abi).
Väliste nahahooldustoodete ülesanded peaks olema ikka naha kaitsmine ja välise kihi toitmine ning puhastustoodetel muidugi naha puhastamine. Minu arvamusel sobivad selleks puhuks puhtad loodustooted väga hästi. Tōhusam naha tervise mōjutamine saab toimida siiski enamasti sisemiselt- tervislik toit, puhas vesi, piisav uni, liikumine värskes ōhus, stressi puudumine ja toidulisandite kasutamine ( nahale vajalikud- omega 3, D vitamiin, B vitamiinid, C vitamiin, kollageen…) Nahk on meie suurim organ ja tasub mōelda,kuidas hoida oma naha tervist!